Academy Governors

Mrs L Wyatt

Acting Chair of Governors

LWFGB@hadleigh-inf.essex.sch.uk

Appointed by members

Date of appointment - 1st September 2018/1st September 2022

Term of office - 4 years

Dr P Hayman

Community Governor / Finance, Risk and Audit Chair

PHFGB@hadleigh-inf.essex.sch.uk

Appointed by Members

Date of appointment - 1st September 2021

Term of office - 4 years

Mrs D Glanville

Acting Head Teacher / Accounting Officer - Hadleigh Infants and Nursery

Admin@hadleigh-inf.essex.sch.uk

Elected by Staff

Date of appointment - 1st September 2021

Term of office - 4 years

Mrs S Bassnet

Community Governor

SBFGB@hadleigh-inf.essex.sch.uk

Appointed by Members

Date of appointment - 1st September 2018 / 1st September 2021

Term of office - 4 years

Mrs L Bicknell

Class Teacher - Staff Governor

Admin@hadleigh-inf.essex.sch.uk

Elected by Staff

Date of appointment - 1st September 2021

Term of office - 4 years

Mrs P Burls

Learning Mentor - Staff Governor (Support Staff)

Admin@hadleigh-inf.essex.sch.uk

Elected by Staff

Date of appointment - 1st September 2021

Term of office - 4 years

Mrs Emma Terris

Clerk to the Governing Body

ETFGB@hadleigh-inf.essex.sch.uk

Ms E Hunt

Left Role as Governor - 01.09.2022

Mr J Batch

Left Role as Governor - 01.09.2022

Mr David Long

Left Role as Governor - 31.08.2022

Mrs Rebecca Conran

Left Role as Governor - 31.08.2022

Mr James Hunt

Left Role as Governor - 31.08.2022

Mrs K Wall

Left Role as Governor - 01.11.2021

T. 01702 557979
E. admin@hadleigh-inf.essex.sch.uk